Historie 1950-59

V roce 1950 družstvo dorostu na mistrovství Moravy skončilo na 2. místě. Počet zápasů dosáhl čísla 80. První družstvo bylo oslabeno odchodem 16 hráčů na studie a na vojnu. Bylo utvořeno družstvo mladších dorostenek a byl vytvořen sbor rozhodčích.

V roce 1951 bylo sehráno 117 zápasů. Počet rozhodčích se zvýšil na 10. Z hostujících družstev byli ve Vyškově košikáři až z VŠ Bratislava a ze Staropramenu Praha. V krajské soutěži skončili muži na 3. místě, dorostenci st. na 2. místě, dorostenci ml. na 6. místě a dorostenky na 3. místě. Dorostenci v tomto roce, pod vedením Božetěcha Kostelky, hráli ve složení: Bartoněk Karel, Kobližek Oldřich, Ovčačik Radim, Luska Jaromír, Porffy Jiří, Tomeš Oldřich, Klusal Rudolf, Ždárský Richard, Paluda Stanislav, Ščudla Zdeněk.

V roce 1952 se probojovali dorostenci do III. kola SHM a starší dorostenci vyhráli krajský přebor.

V roce 1953 získaly dorostenky titul mistra Moravy a probojovaly se do finále přeboru republiky, kde skončili na 2. místě za dorostenkami z Košic. Za Vyškov tehdy hrály: Poláková Jiřina, Polášková Marie, Pospíšilová Zdena, Tannenbergerová Ludmila, Toušková Eva a Zahradníčková Aldana. Pět z nich bylo zařazeno do reprezentačního družstva Brněnského kraje. Trenérem tohoto úspěšného družstva byl Jaroslav Gottwald. Družstvo dorostenců se dostalo do finále SHM, kde skončilo na 4. místě. Trenérem tohoto družstva byl Vlastimír Ščudla. Družstvo tvořili hráči: Paluda Stanislav, Šulc Emil, Kolečkář Miroslav, Mošťák Jan, Král Kamil, Ščudla Zdeněk. Tři členové tohoto družstva byli zařazení do reprezentačního krajského družstva. Byli to: Paluda Stanislav, Šulc Emil, Ščudla Zdeněk. V tomto roce dosáhlo také družstvo žen významného úspěchu. Probojovalo se do finále DSO Slavoj. Toto finále se hrálo v Piešťanech. Družstvo tvořili hráčky: Fáberová Jarka, Grádlová Marie, Michálková Zdena, Nedělníková Marie, Polášková Marie, Špidlová Věra. Trenérem družstva byl Miloslav Fábera.

V roce 1955 dosáhli muži "A" největšího úspěchu v historii oddílu, a to prvenství v celostátní soutěži a postup do přeboru republiky. Družstvo pod vedením trenéra Jaroslava Gottwalda hrálo ve složení: Fábera Miloslav, Hanousek Jaroslav, Kostelka Božetěch, Michálek Pavel, Ovčačik Radim, Paluda Stanislav, Rychlík Antonín, Ščudla Vlastimír, Ščudla Zdeněk, Weiter Vítězslav, Zeman Bronislav, Zedník Bohumil. Účast v lize byla pouze jednoroční pro nemožnost hrát ve vlastní tělocvičně, neboť vyškovská sokolovna nebyla uznána za regulérní pro mistrovské zápasy I. ligy. „Domácím“ hřištěm pro I. ligu byla sportovní hala NHK Ostrava.

Rok 1956 byl neméně úspěšný. Ve výběrovém utkání Čechy - Morava - Slovensko reprezentovalo vyškovské družstvo DSO Slavoj a 8 hráčů bylo zařazeno do reprezentačního družstva. Také družstvo žen, posílené dvěma hráčkami z Kroměříže, reprezentovalo tehdy Moravu.

V roce 1957 měl oddíl košíkové v soutěžích 4 družstva mužů, družstvo žen, 2 družstva dorostenců a družstvo dorostenek. Muži "A" bojovali neúspěšně ve II. lize, ženy vyhrály přebor kraje a v kvalifikační soutěži o postup do celostátní soutěže se umístily na 4. místě. Dorostenky vyhrály krajský přebor a v celostátní soutěži skončily na 4. místě. Družstvo vedl Zdeněk Ščudla a hrálo ve složení: Adlerová Dana, Adlerová Hana, Galitová Jana, Jančová Květa, Charousová Ludmila, Adámková Eva, Urbancová Marta, Vežniková Marta, Zbořilová Helena, Tesařová Božena.

Rok 1958 byl proti předcházejícím slabším rokem. Muži "A" sestoupili z II. ligy do oblastní soutěže, v krajském přeboru hrálo "B" družstvo mužů, ženy, dorostenci a dorostenky. Celkem bylo sehráno 137 zápasů, z nich 74 vítězných.